O Miodach - Gospodarstwo Pasieczne Pszczeli Dar

Idź do spisu treści

Menu główne:

O Miodach

            W okresie ostatnich kilku sezonów pszczelarskich poddawaliśmy nasze miody różnym badaniom; bakteriologicznym, jakościowym i określającym skład pyłkowy, a co za tym idzie - pozwalającym sklasyfikować miód jako nektarowy, nektarowo - spadziowy aby dobrać odpowiednią nazwę pochodzącą od głównego pożytku składającego się na daną partię miodu. Wyniki badań nie pozostawiają żadnych wątpliwości: z pasiek użytkowanych w naszym gospodarstwie pasiecznym stacjonarnie lub sezonowo uzyskuje się w pierwszej kolejności w okresie maja do końca czerwca miody nektarowe wielokwiatowe z udziałem pyłku takich roślin jak: klony, mniszek lekarski, malina, grusza i jabłoń. Następnie miód nektarowy z większościowym udziałem pyłku gryki i domieszkami pyłków pochodzących z lipy, facelii błękitnej, nagietka i przegorzanu kulistego. Stwierdzono niewielkie domieszki spadzi iglastej. Inne miody: mniszkowy, lipowy, spadziowy, faceliowy mogą pojawiać się okazyjnie.
             Z tego powodu zdecydowaliśmy się jeszcze raz pokłonić w pokorze Matce Naturze i przyjąć zasadę, że nasze pszczoły produkują wyłącznie
miody wielokwiatowe i miód gryczany. I z taką ofertą wychodzimy do Klienta od trwającego sezonu pszczelarskiego.

                 Bardzo ważną informację otrzymaliśmy wraz z wynikami badań pracy magisterskiej Pani Sandry Szofer z Wydziału Towaroznawstwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu o wpływie miodu gryczanego i jego mieszanin ziołowych na bakterie chorobotwórcze. Z badań laboratoryjnych wynika, że wszystkie układy konserwujące zawierające w swoim składzie miód gryczany hamowały wzrost wytypowanych do badań mikroorganizmów chorobotwórczych w równej skuteczności dla wszystkich próbek, niezależnie od pochodzenia miodu gryczanego.
                I jeszcze jedno, "Wszystkie dotychczas prowadzone badania na temat przeciwdrobnoustrojowych właściwości miodów, jednoznacznie wskazują na ich bakteriostatyczne działanie. Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców [Mundo i in. 2004] wykazały, że siła, a także zakres działania na poszczególne rodzaje drobnoustrojów, zależne są od odmiany miodów. Według tych badań najsilniejszymi właściwościami bakteriostatycznymi charakteryzował się miód gryczany, a w następnej kolejności nowozelandzki miód manuka." (S. Szofer str.64).

                Mam nieodparte wrażenie, że mój ojciec stojąc z dziadkiem i pradziadkiem oparci o jakąś niebiańską barć uśmiechają się dobrodusznie. Dokładnie to samo zawsze słyszałem od nich: miód jest najważniejszym lekiem z Bożej Apteki :)

Miód gryczany

Miód o ciemnym, brązowym kolorze, o ostrym smaku i silnym aromacie. Doskonały dodatek do wypieku pierników i najlepszy do wyrobu miodów pitnych. Ze względu na dużą zawartość żelaza zalecany przy niedoborach tego mikroelementu w organizmie, zwłaszcza dla rekonwalescentów. Przyspiesza procesy zrastania się kości oraz działa wspomagająco przy schorzeniach układu krążenia, działa antymiażdżycowo.

Miód spadziowy

 To najlepszy "miodowy" antybiotyk, działa przeciwzapalnie, antyseptycznie i wykrztuśnie. Zawiera aż cztery razy więcej aktywnego biologicznie żelaza niż miody nektarowe. Zwiększa odporność organizmu. Miód spadziowy szczególnie polecany jest przy przeziębieniach i infekcjach górnych dróg oddechowych.

Miód lipowy

 Jest bardzo aromatycznym i smacznym miodem. Smak miodu lipowego jest bardzo charakterystyczny, lekko szczypiący w język. Polecany jest przy grypie, przeziębieniach, kaszlu, ma silne działanie wykrztuśne. Oprócz tego działa uspokajająco, oraz obniża ciśnie krwi.

Miód wielokwiatowy

 Ze względu na łagodny smak, miód ten polecany jest szczególnie dla dzieci. Pochodzący z kwiatów letnich, ze względu na silniejsze właściwości inhibinowe, znajduje przede wszystkim zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu grypy, przeziębienia, jak również chorób dolnych dróg oddechowych.

Ziołomiody, to najogólniej ujmując syropy z soków ziołowych przerobione i zakonserwowane na plastrach ulowych przez pszczoły. Syropy ziołowe uzyskuje się z ziół nie nektarujących, których soki rozpuszczane są w wodzie z cukrem. Pszczoły przerabiają podane syropy rozkładając sacharozę na cukry proste i wzbogacając ziołomiód o swoje enzymy przeciwbakteryjne inhibiny oraz inne składniki pochodzenia pszczelego. W składzie tak powstałego ziołomiodu zachowują się makro i mikroelementy, a także substancje czynne leczniczo pochodzące z ziół. Ziołomiody są gotowym do spożycia i smacznym produktem pszczelim, o łagodnym smaku lubianym przez dzieci. Nie są miodem. Działanie lecznicze ziołomiodów uzależnione jest od rodzaju ziół użytych do jego wytworzenia. Znając działanie lecznicze ziół, poznajemy właściwości lecznicze powstałego od zioła ziołomiodu.
W naszym gospodarstwie produkujemy w niewielkim zakresie ziołomiody z czarnej porzeczki i nagietka.

Miód pszczeli jest naturalnym produktem wytwarzanym z nektaru kwiatowego lub spadzi. Soki nektaru bądź spadzi są zbierane przez pszczoły, następnie przerabiane w ulu i wzbogacane w substancje wytwarzane przez pszczoły min. enzymy. Dzięki pracy pszczół miód stopniowo dojrzewa składowany w plastrach pszczelich.
 Dobry miód wcześniej, czy później krystalizuje, co jest naturalnym procesem. W miodach wiosennych proces ten przebiega szybciej za sprawą większej zawartości glukozy. Krystalizacja nie zmienia wartości odżywczo - leczniczych miodów, lecz tylko konsystencję. Miód krystalizując jaśnieje, a np. ciemna spadź robi się jasno-szaro-zielona.
 Miód skrystalizowany - krupiec - można doprowadzić do płynności bez utraty jego cennych właściwości, wolno podgrzewając do temperatury 42 stopni C.
 Zalecana dzienna dawka miodu dla dzieci do lat 16, to 10 - 40g, a dla dorosłych - 40 - 60g.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego